Fontos részletek a nappaliban, összeadva hatványra emelik a komfortot

Fontosak a részletek, egy nappali esetében ráadásul jó sok van belőlük, mivel általában ez a legnagyobb tér a lakásban, ami egyszerre több funkciót is betölt, különböző funkcionális és dizájn elemmel ellátott helyiség, még a minimál lakások estében is. Az esztétikum, az érzékszervekkel érezhető impulzusok és a helyi adottságok kihasználása vagy elmulasztása adja össze azt az összeérzetet, amit úgy hívunk: kényelem. Hosszú órákat eltölteni, fontos eseményeket átélni, dolgozni, kikapcsolódni nem mindegy milyen környezeti hangulatban, vagy inkább tűrési zónában töltjük, amikor sokat tehetünk ezek meghatározásáért! A padló, a kisbútorok, a világítás apró tartozékai és a személyes tárgyaink, illetve azok megjelenítése éppúgy meghatározóak egy nappaliban, mint a gondosan átgondolt térrendezés, közlekedési utak, nyílászárók, alapszínek meghatározása, amikről előző havi bejegyzésünkben írtunk. Folytatjuk a témát, ebben a hónapban lássuk az apró részletekben rejlő lehetőségeket egy nappali esetében, ahol ezúttal is fő szempont: a kényelem!

Egy nappali akkor mondható első ránézésre jónak, ha gondolkodás nélkül lerúghatjuk benne a cipőnket és vannak benne olyan részek, ahol a talpaink alatt puha, süppedős anyagot érezhetünk. Hogy ez mekkora terület legyen a nappaliból, az is sok szempontból megfontolandó. Ha kisállat is lakik velünk, aki rendszeresen potyogtatja a szőrét, vagy gyakran fertőtlenítenünk kell, mondjuk kisgyerek miatt, jobb egy nagyobb felületű keményburkolat és kisebb területű szőnyegrész. A közlekedők és az ételhez (akár a készítéséhez, akár az elfogyasztásához kapcsolódó) részeknél előnyösebb a könnyebben feltörölhető keménypadlót választani, de azt tudnunk kell, hogy az egész felületén így burkolt hatalmas egybefüggő tér könnyen áraszthat túl hideg és barátságtalan hangulatot. 

A fapadló köztes megoldást kínál, mert könnyen tisztítható, tartós, rendkívül tetszetős, egyszerre rusztikus és modern a környezetétől függően. Ráadásul a fa melegebb, mint a többi kemény burkolóanyag és nem is olyan merev, ezért kevésbé is viseli meg a lábat. A világos árnyalatú fapadló fényt visz a szobába, míg a sötét színű falapok kellő súlyt tudnak adni a levegős térnek. Tehát elmondhatjuk, hogy a fa vagy alternatívái, mint pl. a laminált padló örök Jolly Jokernek számít nappali burkolás tekintetében. Azért némi hátránnyal számolni kell az ő esetében is: a léptek zaja hallatszik rajta, és a velük burkolt szobák is gyakran visszhangosak, hacsak nincs elég puha berendezési tárgy, hogy azok kellően elnyeljék a hangot. Ezért pl. emeleti nappaliba megfontolandó az alkalmazásuk.

A fapadló mellett szól még, hogy a bútorlábak és kerekek nem sértik fel olyan könnyen, mint a szőnyeget, könnyen restaurálhatók és pazar padlófűtést építhetünk alájuk, ha szeretnénk.

Ha kényelemről van szó: a szőnyegeknek viszont nincs párjuk puhaság és fényűzés tekintetében. Egy szőnyegpadló, legyen akármilyen típus is, mindig meleg és halk, számos színben, mintában és anyagban kaphatók. A térérzéshez pedig kiemelendő, hogy a padlószőnyeg optikailag nagyobbá teszi a szobát. 

A szőnyeggel borított területek puhává és látványossá teszik az padlót, emellett lágyabb és melegebb felszínt teremtenek. Minél puhább és vastagabb egy szőnyeg, annál jobban csábít, hogy a padlóra üljünk és belefeledkezzünk a kényelembe. A nagyobb méretű szőnyegek remekül alkalmasak arra, hogy szobákat vagy nagyobb tereket válasszunk el egymástól, segítségükkel kijelölhetjük az üldögélő és étkező helyeket és az egybenyitott területeket.

A kisebb szőnyegekkel gazdaságosabb mozgásteret kapunk: könnyen és gyorsan tisztíthatók, cserélhetők, áthelyezhetők.

Szőnyeg tipp: a szőnyegek egyik királyi klasszikusa a gyapjú, ami amellett, hogy természetes anyag, rendkívül puha, nehezebben használódik el, mint a szintetikus anyagok, nem ráz, és nem égeti meg a bőrünket a súrlódási kontaktusokban, akár tornáról akár egy vidám birkózásról van szó a gyerekek között. Ráadásul natúr színével szinte minden mással együtt jól mutat.

Utolsó mestersimítások a nappali részleteiben:

  • az ágytakarók príma lehetőséget nyújtanak a hangulat kialakításában, színfoltként életet vihetnek egy semleges tónusú nappaliba, elrejthetnek egy viseletes kanapét vagy fotelt és azonnal felhasználható, abszolút kényelmi eszközként vannak jelen az esti filmnézésnél, olvasgatásnál, délutáni szunyókálásnál.
  • a párnák fontosak: minél több van belőlük, annál kényelmesebbek az üldögéléssel töltött órák, ráadásul remek dizájn és önkifejezési lehetőséget kínálnak színükben, mintájukban és textúrájukban, puszta jelenlétükkel. A kanapéra többet érdemes tenni belőlük, a fotelekbe egyet-egyet, ha vendégek érkeznek az ő székeikre is érdemes jó nagy párnákat helyezni.
  • a puffok fontos kiegészítők, igazán praktikusak, rendkívül sokféle kapható belőlük, amibe a babzsákok is beletartoznak. Funkcióban is rendkívül sokoldalúak: szolgálhatnak lábtartóként olvasás közben, vagy lehetnek alkalmi ülőhelyek is, ahol a rajtaülő kihasználhatja, hogy bármerre fordulva tud rajta ülni, beszélgetni, belátja róla az egész szobát. Kellően kemény puffra rátehetjük a kávénkat és snackünket is.
  • a nappaliban lévő polcok funkcionális és dísztárgyaink elhelyezési helyszíne is egyben. Kedvenc könyveinket úgy helyezzük el, hogy karnyújtásnyira legyenek. A személyes dísztárgyak szép karaktert adnak a nappalinak, azonban itt is igaz, hogy a kevesebb több, inkább érdemes cserélgetni őket alkalmanként vagy szezonálisan, mint agyonzsúfolni velük a polcot, amit így jóval nehezebb is tisztán tartani. Továbbá az elhelyezésnél érdemes a nappaliba belépők és a már üldögélők szemmagasságát figyelembe venni.
  • a túl nagy is önálló stílus: a nagy bútorokkal, bőkezűen és arányosan berendezett nappali külön stílusirány, ölelő, kuckós, a lehető legkényelmesebb berendezés típus, még személyes tárgyak nélkül is. Ehhez a stílushoz válasszunk óriási, kövér párnákat, túltömött foteleket. Korlátozzuk a bútordarabok számát, a kisebb méretűeket száműzzük és vásároljunk legalább egy számmal nagyobbat a nekünk szükségesnél.
  • a természet közeliség, mint stilisztikai szempont: a halvány, semleges hátterek, a levélzöld árnyalatok, a sötétebb semleges színek, mint a kakaó vagy a gesztenyebarna: a földet, fák közelségének hangulatát hozzák közel hozzánk. A tapintás fontos érzékelési elem ebben a stílusban: használjuk bátran egyszerre a vásznat és kendert, báránybőrt, gyapjút és fát. Annál vidámabb lesz a szoba, minél több bútorstílust vegyítünk megjelenítve így a saját stílusunkat, kiválasztva mindegyikből a nekünk leginkább tetszőt.
  • a színekben van a kulcs: használjuk bátran a nappaliban a kedven színünket, válasszunk belőle egy árnyalatot és jelenítsük meg több ponton a szobában, kellően semleges háttérben: így emelhetjük ki igazán. Ehhez kulcsfontosságú elem és háttér a számunkra megfelelő falszínezés. Kedvenc színeink pihentetően és motiválóan hatnak ránk, ebben biztosak lehetünk!