Konyha és étkező: a lakás központja

Egy jól kialakított konyhában az étel elkészítése és felszolgálása élvezetes egyben meghitt dolog, az étkezőknek és konyháknak fő célja ennek a hangulatnak az átélése a praktikum mellett. Ráadásul a kettő szempont szorosan összefügg: a kézre álló, felhasználóbarát praktikus megoldások alakítják ki a feszültségmentes hétköznapi rutinok megélését és a meghitt pillanatok kialakításának esélyét. Fontos úgy kialakítani ezeket a helyiségeket, hogy minden családtag jól érezze magát bennük: az is, aki munkaterületként tölt benne időt, az is, aki kávét kortyolgatva értesítéseket olvas vagy beszélget közben, a legkisebbek is, akik dinó- vagy póni parkot rendeznek be körülöttünk vagy megírják gyorsan a leckét az asztalnál, amit akár szeretnek megbeszélni is velünk.

A konyhában rengeteg időt töltünk, akkor is ha nem vagyunk nagy főzőtündérek: itt készülnek a legegyszerűbb gyors snackek, italok és kerülnek csomagolásra az elvitelre szánt ételek. Reggel valószínű ez az egyik első hely, ahova bemegyünk legalább egy kávéért, egy pohár vízért és hazajövetel után is valószínű első körben betérünk ide harapni vagy inni valamit, vagy felmarkolni és a többi szobába távozni vele. Aki nem egyedül él, biztosan gyakran találkozik itt másik családtaggal, akivel szóba elegyedik és némi közös időt töltenek majd el ebben a helyiségben.  Továbbá itt étkeztetjük a vendégeket és itt tartjuk a családi közös étkezéseket is, nem is beszélve az ünnepek előtti közös keksz sütögetésről és pizza készítésről és még ki tudja mennyi időtöltésről, ami a konyhában zajlik.

Ahhoz, hogy a konyhánk kényelmes legyen, két fő szempontot érdemes figyelembe vennünk: rendkívüli funkcionalitás a sok tennivalóban és a tulajdonosra szabott felhasználóbarát kialakítás. Egyaránt lehessen benne főzni és enni, stílusa pedig pozitív hullámokat generáljon bennünk. 

Nem kell feltétlenül steril kialakítás a rendezett és tiszta érzetért. Egy angol vagy mediterrán konyhában például sok funkcionális kiegészítő van elől, amik a dekoráció részét képezik, egyben meg is adják az alaphangulatot. A felakasztott rézserpenyők vagy friss illatot árasztó fűszernövények szép ékei lehetnek konyhánknak, az üveges szekrényben elhelyezett üveg- és porcelántárgyak egy kis világítástól már hangulatosan csillognak. Fontos, hogy ebben a két helyiségben minden érzékszervünk lelje örömét: beleértve a szemünket is, az étkezőben meleg, vöröses árnyaltokat használni kimondottan otthonos és tudományosan bizonyított, hogy jó étvágygerjesztő is, a piros színektől egyszerűen éhesek és dinamikusabbak leszünk. 

Amennyiben csak kevés helyünk van az étkező kialakításához, pár apró célzottan elhelyezett kiegészítővel elkerülhetjük a barátságtalan menza érzetet.

A műtárgyakkal legyünk óvatosak, szépen mutatnak egy kisebb igénybevételű konyhában, de ahol sokat főzünk, sok alapanyag van elöl rendszeresen ott inkább hamar koszolódik és útban lehet, vagy egyszerűen elvész látványelemként a sok holmi között. Ne feledjük, hogy a nagyobb igénybevételű konyhákban több a zsíros pára, amibe könnyebben is beletapad a por, ilyen esetben bölcsebb a lakás egyéb pontján kiállítani az adott dísztárgyakat. Egy konyha funkcionalitása a könnyű tisztántarthatóságon is múlik, amit életvitelszerűen tudunk fenntartani. Ebben segíthet egy lemosható falfestés is, ami nem csak hangulati elem, hanem rendkívül praktikus is.

Azokban a konyhákban, ahol több családtag is szeret főzni, akár együtt, akár egymástól függetlenül: hasznos lehet dupla mosogatót és munkapultot beszereltetni, hogy mindenki kényelmesen tudjon alkotni anélkül, hogy zavarná egymást amiatt, hogy ütköznek a munkafázisok és tisztítani valók. Mindezt egy légtérben kényelmesen lehet elvégezni, jót beszélgetve akár közben.

A hatékonyság egyik fő feltétele a jó szervezés, nézzük az apró trükköket:

  • a mindennapi konyhaeszközöket és alapanyagokat tartsuk olyan helyen, ahol mindenki hajolgatás nélkül könnyen eléri,célszerű a derékvonal és a vállmagasság közötti tároló területet igénybe venni erre a célra
  • legalább félévente ürítsük ki a konyhaszekrényből a felesleges dolgokat, a ritkábban használt tárgyakat pakoljuk el, hogy helyet adjunk a napi használatban lévő holmiknak
  • a rendezettség az egyik fő kulcs: alkossunk csoportokat és használjunk polcelválasztó lapokat és kosarakat, ha mindennek megvan a maga helye: egyszerűen nem lehet majd máshová tenni és így rendetlenséget felhalmozni
  • az étkezőben használatos textileket, terítőket, alátéteket, szalvétákat tároljuk egy helyen lehetőség szerint a tálaló edényekhez és evőeszközökhöz közel, így tároló helyet spórolunk a konyhában használatos dolgoknak
  • állítsunk ki fotókat, szép porcelán készletet jól látható helyre, így személyesebb és meghittebb lesz majd az összkép
  • az akusztika fontos szempont a kényelemért: igyekezzünk elkerülni a székcsikorgást és szekrénynyikorgást, a kellemetlen csörömpöléseket; sok kellemetlen hangot elnyel a sok vastag textil az ablakokon, a terítők, alátétek, párnák, vászonképek és puha széklábak és jól átgondolt munkafolyamatok.

 

Az étkezők kiemelt szempontjai

A közös családi vagy baráti étkezés öröm, ehhez szervesen hozzátartozik a jól kialakított asztal és a kényelmes székek, amik még élvezetesebbé teszik az ebédet és a vacsorát. Egy jól megépített asztal élettartama végtelen, ezért nem érdemes spórolni vele és alaposan utánajárni mire megtaláljuk a megfelelőt! Méretét elsősorban a helyiség méretéhez kell igazítanunk. A kinyitható daraboknál győződjünk meg róla, hogy könnyű működtetni, a kiemelendő részeket nem nehézkes mozgatni, egyszerűen funkcionálisak, amik a mi igényeinket szolgálják. Lehet érdemes egy kisebb asztalkát is elhelyezni a konyhában vagy étkezőben a gyors reggelikhez, de mindig figyeljünk arra, hogy az asztalok körül maradjon elég hely a közlekedéshez szükséges szabad mozgáshoz.

Az étkezőasztal formáját tekintve a négyzet alakúak jól passzolnak a sarkokban a téglalap alakúak pedig inkább egy hosszanti fal mellé állítva. Az ovális és kerek asztalok praktikusak kisgyermekek mellett, egyben lágyítják az egyenes vonalakkal és derékszögekkel túlzsúfolt helyiséget. 

Ideális esetben az asztalnál mindenkinek van hely arra, hogy kényelmesen kinyújtsa a lábát, ne érjen össze a másik könyökével és egy vacsora utáni beszélgetésnél is kényelmesen tud pihenni hosszabb ideig az asztalnál üldögélve. A szék legyen szilárd, masszív, de ne okozzon gondot a mozgatása.

Fontos szempont a kényelemhez a magasság. Még ha együtt is vesszük az asztalt a székekkel, győződjünk meg róla, hogy valóban harmonikus-e az egymáshoz viszonyított magasság, mert nem mindegyik gyártó találja el a mi testalkatunknak is megfelelő arányt. Akkor van jó magasságban egy szék, ha egyenes derékkal rajta ülve az alkarunkat kényelmesen tudjuk pihentetni az asztalon. A karfás székkel és deréktartó díszpárnákkal fokozhatjuk az étkező asztal körüli kényelmet és jó feltételeket adhatunk egy hosszabb közös étkezésnek majd azutáni kellemes együtt időtöltéshez.

További átmeneti ülő-alkalmatosság lehet a pad vagy a bárszék. Előbbi jól elfér az asztalnál, és sok rögtönzött ülőhelyet nyerhetünk vele, azonban hosszanti ücsörgésre nem alkalmas. A bárszék praktikus és életszerű megoldás a mindennapokra, itt érdemes háttámlásat és megfelelő magasságú lábtartóval ellátottat választani a kényelem érdekében.

A berendezés és munkaelosztás megtervezésével a következő részben foglalkozunk.